منوی اصلی

ام فروه (مادر امام صادق علیه السلام)

ام فروه (مادر امام صادق علیه السلام)

حضرت صادق علیه السلام در کلیه صفات و سجایای اخلاقی مانند آیاء خود سرآمد روزگار و منحصر به فرد بوده و اصولاً وجود چنین امامی ،با دارا بودن تمام فضایل مسلتزم پرورش یافتن در دامن مادری پاک و با دانش بوده است.

نام و لقب :

 نام مادر او فاطمه یا قربیه دختر قاسم ین محمد بن ابی بکر است.كنيه مادر امام (ع) را ام فروه گفته ‏اند. پدرش قاسم بن محمد بن ابى بكر و مادرش را اسماء، دختر عبد الرحمن بن ابى بكر ذكر كرده ‏اند.

ام فروه بانوی معظمه ای بود که در دامن سیادت قاسم بن محمد بن ابی بکر تربیت شده و گویند از دوجهت ایرانی نژاد است یکی از طرف پدر که به ملکه ایران شهربانو میرسد و از طرف مادر-پدرش نیز بنا بر روایتی خواهر شهربانو ملکه دیگر ایزان را داشته است و این نسب پاک آریایی بمقام سیادت جده اش حضرت زهرا (س) سیده زنان عالم اضافه شده و از دو رشته تربیت صحیح و پاک این نابغه علم و ادب بوجود آمد و از جدش حضرت سجاد می شنید که ناشر علوم جلی و خفی خواهد بود.(1)

آشنا به علوم زمانه خویش:

شيخ كلينى در كتاب كافى به سند خود از عبد الاعلى نقل كرده است كه گفت:ام فروه را دیدم که در اطراف خانه کعبه طواف می کرد و لیاسی پوشیده بود که کسی او را نشناسد . هنگامی که خواست دست خود را روی حجر الاسود بگذارد ،دست چپ را روی سنگ گذاشت.مردی (که به نظر می رسد از عامه بوده) به او گفت: دست چپ را روی سنگ گذاشتی بر خلاف سنت است و تو اشتباه کردی. ام فروه گفت: لازم نیست تو چیزی به ما بیاموزی چرا که ما از دانش شما بی نیاز هستیم.(2)و از این پاسخ می توان آشنایی او را به مسایل ففقی دریافت(3)

ام فروه از امام باقر علیه السلام احادیث زیادی نقل کرده است. از امام سجاد علیه السلام نیز روایاتی نقل کرده که یک مورد آن از نظرتان می گذرد:«حضرت علی بن الحسین علیه السلام به او فرمود: ای ام فروه،من برای گناهکاران از شیعیان خود در هر روز و شب صدبار دعا می کنم و از خدا برای آنان طلب آمرزش می نمایم، زیرا ما بر چیزی که می دانیم صبر می کنیم و آنها بر چیزی که نمی دانند صبر می کنند.»(4)(5)

نظر امام صادق علیه السلام درباره  ایشان:

امام صادق (علیه السلام) درباره مادرش فرموده است:«مادرم مومن،متقی،و نیکوکار بودو خداوند نیکوکاران را دوست می دارد».(6)


منابع:
(1)عمادالدین حسین اصفهانی،زندگانی حضرت امام صادق (علیه السلام)تهران:تیرماه1339،ص31.

(2)فروع کافی،ج4،ص428،کتاب حج.اعیان الشیعه ،ج1،ص659.

(3) سید جعفر شهیدی،زندگانی امام صادق ،تهران:دفتر فرهنگ و ارشاد اسلامی،1377،ص5.

(4)اثبات الوصیه ،ص174.

(5)نورالله علیدوست خراسانی،پرتوی از زندگانی امام صادق علیه السلام،تهران:دفتر نشر فرهنگ اسلامی،1377،ص22.

(6)اصول کافی،ج1،ص472.

افزودن دیدگاه جدید